Az inozitolt (B8-vitamin), szervezetünk kis mennyiségben elő tudja állítani, így nem tekintünk rá esszenciális tápanyagként, esetenként azonban előfordulhat, hogy pótlása mégis létfontosságúvá válik.
Mára bebizonyosodott, hogy az inozitolt használhatjuk inzulinrezisztencia (IR), valamint policisztás ovárium-szindróma kezelésére (PCOS). Mindkét esetben alapvető fontosságú a dietetikus által meghatározott diéta és a testmozgás ahhoz, hogy javítsunk állapotunkon.
Inzulin-rezisztencia (IR)
Az IR tulajdonképpen a cukorbetegség és azok szövődményeinek kapuja. Az inzulin-rezisztencia lényege, hogy az inzulint felvevő receptorok érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, erre a hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel válaszol, vagyis túlműködik. A túlműködés hosszú távú következménye az, hogy a hasnyálmirigy kimerül, és vagy túl kevés inzulint fog termelni, vagy semennyit. Ekkor alakul ki a cukorbetegség.
Maga az inzulinrezisztencia tünetmentes, közvetve okozhat jellemzően nőgyógyáaszati tüneteket. Az inzulinrezisztens nő betegeknek gyakran rendszertelen a menstruációja, nehezen esnek teherbe, régóta fennálló kezeletlen inzulinrezisztencia esetén akár meddők is lehetnek.
Az inozitol érzékenyebbé teszi az inzulinreceptorokat az inzulinnal szemben, így az inzulin célba ér, tehát a hasnyálmirigy normálisan fog működni.
Az inozitolt célszerű vagy a reggeli órákban bevenni, vagy a napi adagot két részre osztva reggel és este.
Amennyiben Önnél inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak, javasolt egy nőgyógyáaszati felülvizsgálat is, hüvelyi ultrahang és hormonvizsgálat ajánlott a PCOS kizárása érdekében.
Policisztás ovárium-szindróma (PCOS)
A PCOS szoros összefüggésben áll az inzulin-rezisztenciával, ugyanis a petefészekben (ovárium) is találhatóak inzulinreceptorok, amik ha rosszul működnek, befolyásolhatják a peteérést és ezzel az egész menstruációs ciklust.
A PCOS lehet tünetmentes, előfordul, hogy csak egy-egy rutin nőgyógyászati vizsgálat, jellemzően hüvelyi ultrahang során derül rá fény. Amennyiben a betegség tüneteket okoz, úgy számolhatunk rendszertelen ciklussal, erős vagy éppen gyenge vérzéssel, intenzív mentruációs görcsökkel, hirzutizmussal (férfias szőrösödés nőknél), valamint hormonális elváltozásokkal, főként tesztoszteron-túltengés figyelhető meg. Hüvelyi ultrahang-felvételeken láthatóak ciszták a petefészekben.
Az inozitol PCOS esetén is megoldást nyújthat, mivel javítja az inzulinfelvételt, így a petefészek működését normalizálja. Kúraszerű vagy folyamatos alkalmazása mellett a petefészek működése normalizálódhat, a ciklus rendeződhet.
Életmód IR és PCOS mellett
Inzulinrezisztencia vagy policisztás ovárium-szindróma mellett nemcsak étrend-kiegészítőkre vagy gyógyszeres segítségre lehet szükség. A gyógyulás érdekében elengedhetetlen az életmód megváltoztatása. Mindkét esetben kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, előnyben kell részesíteni a lassan felszívódó szénhidrátokat. Fontos a rostokban gazdag étrend követése, fogyasszunk sok zöldséget, zabot, rozst, tönkölybúzát, gyümölcsök fogyasztása mértékkel ajánlott, a finomított cukrokat és a fehérliszttel készült pékárukat kerüljük! Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem fogyaszthatunk cukrot, csupán azt, hogy keveset. A napi szénhidrátigény 10%-a származhat cukorból. Az étrend betartása mellett fontos a rendszeres testmozgás, valamint a bőséges folyadékbevitel.
A pontos étrend összeállítását bízzuk dietetikusra!
Mentális jólét inozitollal
Inozitollal kezelhetünk depressziót, OCD-t (obszesszív-kompulzív zavar), segítség lehet álmatlanság esetén, valamint skizofrénia és ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) kiegészítő kezelésében. Egy tanulmány arra mutatott rá, hogy az inozitol hasznos lehet pánikbetegség kezelésében, különösen agorafóbia esetén. A pánikbetegségre kifejtett hatása egyelőre nem nyert teljes bizonyosságot, de mindenképp ígéretes megoldásnak tűnik.
Hallottál korábban erről a napokban népszerűvé vált mediterrán gyógynövényről? Bodorrózsáról bővebben itt!